piątek, 28 lutego 2014

Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dzień Dziadka, to ważne dni i choć w tym roku przypadały one w czasie ferii zimowych, to chcieliśmy uczcić, to święto także w naszym gronie. Dlatego wraz z klasą I b, zaprosiliśmy dostojnych gości na występy artystyczne obu klas i słodki poczęstunek. Ponadto, każdy z gości otrzymał prezent, którym to był wykonany przez uczniów, medal dla babci i dziadka.
A oto skrót tego wydarzenia.


Muuvit- Dzień włoski

Dnia 11 lutego zorganizowany został w naszej klasie dzień włoski. Świętując dotarcie do Rzymu, postanowiliśmy bliżej zapoznać się z tym niezwykłym miastem, a także państwem. Tego dnia, każdy z nas mógł wypowiedzieć się na temat historii, zabytków, czy tradycji włoskich. Uczniowie, ochoczo włączyli się w przygotowanie tego dnia, przynieśli ze sobą różne książki, zdjęcia, mapy, ilustracje, dotyczące Włoch. Jedna z uczennic, podzieliła się wrażeniami z wakacji, które kilkakrotnie spędzała we Włoszech, a także pokazała pamiątki, przywiezione ze sobą. Oprócz licznych wiadomości i ciekawostek, poznaliśmy także kilka słówek włoskich, sławne postaci, zabytki starożytnego Rzymu, a także najsłynniejsze dania włoskie oraz piosenki, które to bardzo nam się spodobały.

 

Wiele entuzjazmu sprawiało omawianie smaków włoskiej kuchni, okazało się, że sporo osób zna i chętnie zjada włoskie przysmaki. Poza tym, tego dnia czekała na nas jeszcze niespodzianka, mianowicie pyszna i smaczna pizza oraz włoski makaron, który przygotowała dla nas, mama naszych klasowych trojaczek. Ochoczo zajadaliśmy się tymi potrawami, wczuwając się w klimat włoskiej pizzerii. 




dzień włoski - slideshows

Na zakończenie dnia włoskiego, który był również zakończeniem naszej przygody z projektem "Muuvit- Ruszaj się z klasą!", każdy z nas otrzymał pamiątkowy dyplom oraz drobne upominki







 

Przygoda z projektem "Muuvit- Ruszaj się z klasą!", dostarczyła nam wiele radości, ciekawych przeżyć, cennych informacji, a także dzięki niej zadbaliśmy o naszą aktywność ruchową i nasze zdrowie. I choć naszym celem był Rzym, to zgromadziliśmy tyle mil, iż mogliśmy odwiedzić również Monako i Lyon. Na zakończenie kilka informacji, dotyczących tych dwóch miejsc.

Monako - Monako

     flaga Monako

Księstwo Monako, państwo o rozmiarze 20 boisk piłkarskich, leży na wybrzeżu Morza Śródziemnego, w pobliżu granicy z Włochami. Monako graniczy jedynie z Francją. Większość obywateli Monako utrzymuje się z turystyki.
Od końca XIII wieku rządy w Monako sprawuje rodzina Grimaldich, ród szlachecki z włoskiego miasta Genua.


Original_524 Large_915    

Lyon - Francja


  flaga Francji

Lyon jest drugim co do wielkości miastem Francji. Lyon leży w południowo-wschodniej części kraju, u zbiegu rzek Rodan i Saona. Ze względu na dogodne położenie miasto miało doskonałe warunki do rozwoju i obecnie stanowi główny ośrodek gospodarczy i kulturalny regionu. Lyon jest znany na całym świecie z kulinarnych specjałów. Z Lyonu pochodzi słynny kucharz Paul Bocuse.

Large_37Lyon_cathedral

Słowniczek:
Cześć! Salut
Dzień dobry Bonjour
Do widzenia Au revoir
Dziękuję Merci
Proszę De rien
Tak Oui
Nie Non

 

 

sobota, 22 lutego 2014

Muuvit- Ruszaj się z klasą!- Włochy

W naszej podróży dotarliśmy do Włoch, pięknego kraju, w którym zatrzymaliśmy się nico dłużej.

    flaga Włoch

Ustrój: republika parlamentarna
Głowa państwa: prezydent
Powierzchnia: 301 336 km²
Liczba mieszkańców: 59,1 mln
Stolica: Rzym
Najwyższy punkt: Mont Blanc de Courmayeur, 4748 m
Największe jezioro: Garda
Najdłuższa rzeka: Pad
Języki: włoski, ponadto oficjalnie uznane języki mniejszościowe: friulski, ladyński, niemiecki, słoweński, oksytański, francuski, franko-prowansalski, albański, grecki, sardyński, kataloński i chorwacki
Waluta: euro
Data przystąpienia do UE: członek założyciel


Słowniczek polsko-włoski

Cześć! Ciao!
Dzień dobry! Buongiorno!
Cześć! (na pożegnanie) Arrivederci!
Dziękuję! Grazie
Proszę! Per favore
Tak Si
Nie No


1. Pierwszy przystanek to Wenecja.

Wenecja jest jednym z najważniejszych miast Włoch. Jest stolicą regionu Wenecja Euganejska. Leży w północno-wschodniej części Włoch, na wybrzeżu Adriatyku. Stara Wenecja została wybudowana na 118 wyspach. Osobliwością miasta są liczne kanały. Wiele dzieci nie jeździ tu do szkoły metrem ani samochodem, lecz płynie łodzią motorową lub tramwajem wodnym.

Original_428 
Venetsia_Markusplatz


2. Drugim przystankiem jest San Marino.


San Marino jest małym miastem-państwem w pobliżu Adriatyku, które ze wszystkich stron graniczy z Włochami.
Stolica San Marino nazywa się tak samo jak państwo. Miasto jest znane ze swych starych murów i twierdz oraz z wyścigów Formuły 1 i słynnego Grand Prix San Marino. Język urzędowy- włoski.

Large_85


3. Cel naszej podróży- Rzym.



 Rzym jest stolicą Włoch. Legenda głosi, że powstał w roku 753 przed nasza erą i założyli go bracia bliźniacy. Nazywali się Romulus i Remus. Gdy byli niemowlętami, zostali porzuceni przez matkę. Znalazła ich i wykarmiła wilczyca. Ponieważ tereny nad Tybrem były bardzo bagniste, Romulus i Remus zbudowali domy nowego miasta Rzym na siedmiu wzgórzach. Przez długi czas Rzym był stolicą olbrzymiego cesarstwa rzymskiego.
Na terenie Rzymu mieści się Watykan. Jest to najmniejsze państwo na świecie i stolica Kościoła katolickiego, ponieważ mieszka tutaj papież.
Znanymi na całym świecie drużynami piłkarskimi z Rzymu są AS Roma i SS Lazio.

 Large_1084 
Trybuny Koloseum, olbrzymiego amfiteatru, mieściły w starożytności ponad 70 tys. widzów. Rzymianie kochali okrutne igrzyska. Regularnie przybywali tu, żeby obejrzeć, jak gladiatorzy walczą z dzikimi zwierzętami lub ze sobą nawzajem. Gdy czasy świetności Koloseum minęły, obywatele Rzymu pojawiali się tu przeważnie tylko po kamienie na swoje własne budowy. Gdyby nie zakaz, wydany przez papieża około 250 lat temu, dziś pewnie nie byłoby nawet ruin amfiteatru. 
Rome_petersdom

W Watykanie znajduje się bazylika św. Piotra, największy kościół Europy. Jej budowa trwała ponad sto lat i gdy przyjrzysz się bazylice, zrozumiesz dlaczego. Jest mniej więcej dwukrotnie szersza i dwukrotnie dłuższa od boiska piłkarskiego i niemal tak wysoka jak katedra w Kolonii. Dlatego w bazylice św. Piotra nawet dorośli czują się mali.

Original_412  Original_415  Original_414

Opracowano na podstawie strony:
http://adventure.muuvit.com/pl/

Muuvit- Ruszaj z klasą!

Na przełomie stycznia i lutego nasz klasa włączyła się w projekt propagujący aktywność ruchową. Projekt ten jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, nosi nazwę "Muuvit- Ruszaj się z klasą!" Zadaniem "Muuvita" jest zachęcenie najmłodszych do aktywności fizycznej oraz zdrowego stylu życia. Jednocześnie program umożliwia wirtualne zwiedzanie wybranych miast Europy, aby jednak tego dokonać uczniowie muszą zbierać mile, umożliwiające im poruszanie się na mapie. Za każde 10 minut aktywności fizycznej uzyskuje się 1 punkt (1 mile). Gdy klasa zbierze 50 mil, może poruszyć się o jedno pole na mapie. 
Więcej informacji o projekcie, znajduje się na poniższej stronie internetowej.


Naszym celem, do którego dążyliśmy był Rzym. Zobaczcie, jaką drogą do niego dotarliśmy oraz jaka niespodzianka na nas czekała. 

W sumie podczas 30 dni przygody przeszliśmy 2919 mil.

Rozpoczęcie:


1. Wyruszyliśmy z Warszawy- stolicy Polski


 http://media.muuvit.com/flags/58/original_58.jpg?1286391281  flaga Polski

Warszawa jest stolicą Polski. Polska leży w Europie Środkowej i na północy graniczy z Morzem Bałtyckim. Warszawa jest położona w centrum kraju, nad rzeką Wisłą.

Large_283 


2. Berlin- stolica Niemiec



flaga Niemiec

Berlin jest stolicą i siedzibą rządu Niemiec. W latach 1961–1989 miasto było podzielone murem na Berlin Zachodni i Berlin Wschodni. Od zjednoczenia w roku 1990 Berlin znów jest stolicą zjednoczonych Niemiec. Obecnie Berlin jest najważniejszym ośrodkiem kultury w Niemczech.

Large_103

Słowniczek:
Polski Niemiecki
Cześć! Hallo!
Dzień dobry (rano) Guten Morgen!
Dzień dobry Guten Tag!
Do widzenia Auf Wiedersehen!
Dziękuję Danke
Proszę Bitte
Tak Ja
Nie Nein

 3. Praga- stolica Czech


flaga Czech

Praga jest stolicą Czech (oficjalna nazwa państwa to Republika Czeska) i jedną z najważniejszych stolic Europy Środkowej. Leży nad rzeką Wełtawą, która jest dopływem Łaby. Praga jest popularnym celem turystycznym z uwagi na zabytki architektoniczne i liczne mosty.

Original_141 

Słowniczek:

Cześć! Dobrý den!
Dzień dobry! Dobrý den!
Dziękuję Dĕkuji
Proszę Prosím
Tak Ano
Nie Ne

4. Wiedeń - stolica Austrii


  flaga Austrii

Wiedeń jest stolicą Austrii. Leży nad Dunajem. Tą rzeką można dopłynąć z Austrii aż do Morza Czarnego. Wiedeń jest znany z pięknej architektury, z pisarzy i muzyków.
Jest również nazywany „światową stolicą muzyki”. Kiedyś żyli tu kompozytorzy Mozart i Beethoven.

Large_109


5. Lublana- stolica Słowenii


    flaga Słowenii

Lublana jest stolicą Słowenii. Ma prawie 300 tys. mieszkańców i jest największym miastem w kraju. I choć Lublana jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, atmosfera w mieście jest przyjemna i sprawia wrażenie raczej małomiasteczkowej.

Large_118



 Słowniczek:
Cześć! Živijo!
Dzień dobry (rano) Dobro jutro!
Dobry wieczór Dober večer!
Cześć! (na pożegnanie) Na svidenje!
Dziękuję Hvala
Proszę Prosim 


Opracowano na podstawie strony: http://adventure.muuvit.com/pl/











środa, 19 lutego 2014

Klasowa wigilijka

Ostatni dzień w szkole, przed przerwą świąteczną jest dniem wyjątkowym. Tego dnia spotykamy się na klasowej wigilijce, w trakcie której dzielimy się opłatkiem, śpiewamy kolędy, a także staramy się być dla siebie jak najlepsi. W tym roku szkolnym, wigilijki obchodziliśmy 20.12., to było pierwsze takie nasze spotkanie. Atmosfera była świąteczna, a humory nam dopisywały. Najpierw  połamaliśmy się opłatkiem, życząc sobie zdrowych i wesołych świąt, a później ochoczo i radośnie zaśpiewaliśmy znane nam kolędy. W dalszej kolejności przyszedł czas na poczęstunek, o który zadbały nasze mamy, a na zakończenie każdy z nas otrzymał prezent, a jaki zobaczcie sami.:)

 



wtorek, 18 lutego 2014

Nasze prace

W naszej klasie bardzo lubimy zajęcia plastyczne. Oto kilka naszych prac.




prace - slideshows

A poniżej nasze prace konkursowe, wykonane na konkurs plastyczny "Mikołaj" oraz "Ozdoby choinkowe".



konkurs - slideshows

Osoby, których prace zostały wyróżnione w obu konkursach.



Mikołaj

6 grudnia w naszej szkole odwiedził nas Święty Mikołaj. Wraz z przedszkolem i pozostałymi klasami I-III, chcieliśmy Go godnie przywitać. Nasza klasa przygotowała dla niego piosenkę: "Piosenka o Świętym Mikołaju", a także wykonała zadanie potrzebne do odgadnięcia hasła. Gdy już wszystkie klasy się zaprezentowały, a Święty Mikołaj przepytał nas, z tego, co o nim wiemy, przyszedł czas na wyczekane prezenty oraz wspólne zdjęcie. 

 

Fotograficzny skrót tego wydarzenia zobaczycie poniżej.

poniedziałek, 17 lutego 2014

Przedstawienie kukiełkowe

W naszej klasie mamy możliwość inscenizacji przedstawień teatralnych. Wykorzystując kukiełki, zrobione przez nas podczas zajęć edukacji plastycznej, ochotnicy z naszej klasy, zaprezentowali dwa przedstawienia: "Kopciuszek", "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków", uciechy było co niemiara, a wszystkie wysiłki młodych artystów zostały nagrodzone gromkimi brawami.

 

To my i nasze kukiełki:




kukiełki - slideshows

A tak wyglądało nasze przedstawienie:



przedstawienie - slideshows

BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W tym roku szkolnym, zamiast tradycyjnej zabawy andrzejkowej, wraz z pozostałymi klasami I-III, uczestniczyliśmy w "Balu Wszystkich Świętych". Każdy z nas mógł przebrać się za wybranego świętego lub aniołka, gdyż nasz bal odbywał się w przez nas zrobionym niebie, w którym to każdy uczeń miał swoją chmurkę.

 

A jak się bawiliśmy, zobaczcie sami.

niedziela, 16 lutego 2014

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Światowy Dzień Pluszowego Misia

W listopadzie wraz z całą szkołą obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji uczestniczyliśmy w zabawach ruchowych ze śpiewem, zorganizowanych podczas przerw na korytarzu, a wraz z nami bawił się duży miś. Tego dnia, rozmawialiśmy także, o znanych misiach, które są bohaterami wielu książek i bajek. Na koniec dnia w naszej klasie odwiedził nas wielki, pluszowy miś, z którym zrobiliśmy sobie zdjęcie, i do którego mogliśmy się przytulić. 

 

Dzień pluszowego misia zainspirował nas do rozmowy o przytulankach, gdyż bardzo często, to właśnie misie są naszymi ulubionymi pluszakami. Postanowiliśmy urządzić w klasie dzień z przytulanką, tego dnia, każdy z nas mógł przynieść do szkoły swoją ukochaną przytulankę, a także wypowiedzieć się na temat swoich pluszaków. 

 

 

sobota, 15 lutego 2014

Śniadanie daje moc!

W naszej klasie dbamy nie tylko o bezpieczeństwo, ale także o zdrowy styl życia, dlatego włączyliśmy się w program edukacyjny "Śniadanie daje moc!", który to uświadomił nam, jak ważnym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie. W trakcie trwania programu poznaliśmy 12 zasad zdrowego odżywiania, nauczyliśmy się, jak prawidłowo myć ręce, a także dlaczego ruch jest takim ważnym elementem codziennego życia. Ponadto, dnia 8 listopada wzięliśmy udział w Dniu Śniadanie Daje Moc! W trakcie którego, wspólnie przygotowywaliśmy zdrowe i smaczne śniadanie, które to, z wielką ochotą zjedliśmy. 

 

Poniżej 12 zasad zdrowego odżywiania oraz zdjęcia z naszego śniadanka.

 




Śniadanie daje moc! - slideshows

Dla zainteresowanych link do strony internetowej programu

http://www.sniadaniedajemoc.pl/index.dhtml?logoff=1

piątek, 14 lutego 2014

Dbamy o bezpieczeństwo

Nasza klasa dba o bezpieczeństwo, a w jaki sposób, zobaczcie sami.


1. Spotkanie z policjantami.


We wrześniu odwiedzili nas funkcjonariusze policji, rozmawiali z nami na temat bezpiecznej drogi do szkoły, a także pozwolili wsiąść do samochodu policyjnego, jak również zaprezentowali dźwięk syreny policyjnej, który to okazał się bardzo głośny.



2. Spotkanie ze Strażą Miejską

Bardzo ciekawe i interesujące było spotkanie ze Strażą Miejską, dowiedzieliśmy się, jak dbać o bezpieczeństwo w drodze do szkoły, w domu oraz w szkole. Odwiedził nas również Rybek, maskotka Rybnika, który przypomniał nam, w jaki sposób segregować śmieci, i z którym to, mogliśmy zrobić sobie zdjęcie, a także przytulić się do niego. Na koniec otrzymaliśmy odblaski, które przyczepiliśmy na nasze plecaki, aby być widocznym na drodze. A oto kilka zdjęć z tego wydarzenia. 



Spotkanie ze Strażą MIejską - slideshows

Dla chętnych bajka o Rybku
http://www.youtube.com/watch?v=hvkVgNotI3Q

A także filmik o Rybku i segregacji śmieci
http://www.youtube.com/watch?v=9RVUZjbvX_c

3. Klub Bezpiecznego Puchatka

Nasza klasa uczestniczyła w programie edukacyjnym „Klub Bezpiecznego Puchatka”, który miał na celu poprawę bezpieczeństwa wśród uczniów, realizowanego w czterech obszarach: bezpieczeństwo w drodze do szkoły, bezpieczeństwo w szkole, bezpieczeństwo w domu, bezpieczny odpoczynek. Natomiast naszą wiedzę mogliśmy sprawdzić, biorąc udział w Wielkim Teście Bezpieczeństwa, za pośrednictwem strony internetowej programu. Ponadto, otrzymaliśmy książeczki o tej tematyce oraz certyfikat, potwierdzający nasze uczestnictwo w programie. 
Poniżej kilka zdjęć podczas pracy na zajęciach:


Międzynarodowy Dzień Kropki



Tego dnia, razem z pozostałymi uczniami klas I-III, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki, podczas którego dowiedzieliśmy się, że każdy z nas ma jakieś zdolności i talenty, które będziemy się starali odkryć i pielęgnować. Inspiracją był filmik "The DOT - KROPKA", który w trakcie zajęć zaprezentowała nam wychowawczyni, natomiast my tego dnia, projektowaliśmy własne "pomysłowe kropki" w zeszycie, a większość z nas, przyszła do szkoły ubrana w stroje, zawierające różne kropki.



UROCZYSTE ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

Nasze ślubowanie odbyło się 22 października, była to dla nas bardzo ważna uroczystość, w trakcie której zostaliśmy wcieleni do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr 20. Ale żeby sobie zasłużyć na miano ucznia, wyżej wymienionej szkoły, musieliśmy najpierw pokazać, że jesteśmy tego godni. Prezentując, wierszyki, piosenki, wykazywaliśmy się znajomością zasad dobrego zachowania oraz wiedzą i umiejętnościami, które już zdobyliśmy. Po czym, nastąpił podniosły moment, w trakcie którego złożyliśmy nasze przyrzeczenia, a pan Dyrektor magicznym ołówkiem pasował nas na uczniów szkoły. Na koniec otrzymaliśmy dyplomy upamiętniające, to wydarzenie oraz słodkie podarunki od rodziców. 
A jak wyglądała cała uroczystość zobaczcie sami: 



Pół roku już za nami

Nasza przygoda w szkole zaczęła się we wrześniu. Wtedy pierwszy raz przekroczyliśmy mury naszej szkoły, nieco niepewni, tego co nas czeka, ale mimo wszystko uśmiechnięci. Dnia 02.09.2013 r., zostaliśmy przywitani przez Dyrekcję Szkoły, starszych kolegów oraz naszą panią wychowawczynię, którą została pani Katarzyna Macionczyk.

Pragniemy podzielić się z Wami, najważniejszymi wydarzeniami z życia naszej klasy, które miały miejsce przez te, kilka miesięcy. 

Kolejne posty będą w skrócie przedstawiały historię naszej klasy. 

A oto kilka zdjęć z naszego pierwszego dnia w szkole.